Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

This is CEG Plone Theme

Navigation

Nacházíte se zde: Úvod / Výzkum / Projekty / DOPAS

2012 - DOPAS (7. RP EU, MŠMT)

Mezinárodní evropský projekt, jehož cílem je ve skutečném měřítku vystavět v různých geologických podmínkách čtyři experimentální zátky určené pro konstrukci hlubinného úložiště.

DOPAS je čtyřletý evropský projekt, na kterém spolupracuje čtrnáct institucí z osmi zemí Evropy – České republiky, Finska, Francie, Holandska, Německa, Švédska, Švýcarska a Velké Británie. Jedná se o národní organizace, které jsou ve své zemi zodpovědné za výstavbu hlubinných úložišť (HÚ) radioaktivních odpadů (RAO), a výzkumné instituce, které se na vývoji HÚ podílejí. Práce na projektu, které probíhají od září 2012, koordinuje jeden z finských partnerů – Posiva Oy.

Cílem projektu je ve skutečném měřítku vystavět čtyři experimentální zátky v různých geologických podmínkách - v České republice, ve Francii, ve Finsku a ve Švédsku. Zátky by měly v HÚ bezpečně oddělovat již zaplněné prostory (úložné tunely) od prostor nezaplněných. Požadovaná funkčnost zátky je nejméně 100 let. V souvislosti s konstrukcí zátek bude nutné navrhnout a ověřit i příslušné technologické postupy pro jejich výstavbu a testování.

Česká zátka (EPSP - Experimental Pressure and Sealing Plug) bude vystavěna v rozrážce SP-59 v oblasti Mokrsko-západ. Na její konstrukci se podílejí SÚRAO, Fakulta stavební ČVUT v Praze a ÚJV Řež a.s.

Pohled do rozrážky pro výstavbu zátky

3D visualisace