Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

This is CEG Plone Theme

Navigation

Nacházíte se zde: Úvod / Výuka / Výukové projekty / Výukové pracoviště pro rázové zkoušky

Výukové pracoviště pro rázové zkoušky

Výukové pracoviště pro rázové zkoušky vzniklo v rámci řešení Rozvojového projektu mladých týmů s názvem Inovace výuky v Podzemní laboratoři Josef. Projekt byl zaměřen na rozšíření praktické výuky studentů a na podporu pedagogické práce mladých pracovníků ze čtyř kateder Fakulty stavební, ČVUT v Praze. Projekt byl realizován v roce 2016. Projektové práce byly nejvíce realizovány v unikátním pracovišti Podzemní laboratoři Josef, kterou provozuje Centrum experimentální geotechniky. V rámci řešení projektu byly připraveny inovace jednotlivých předmětů o výuku ve 40 m šibíku (vertikální šachtě).

V rámci projektu byla rozšířena výuka předmětů Diagnostika poruch stavebních materiálů (210DPSM- 20 studentů) a Diagnostika staveb (210DIST-60 studentů) o úlohu týkající se rázové odolnosti prvků stavebních konstrukcí. Jedná se o stanovení míry porušení (poškození) stavebního prvku při zatížení rázem přesně definovaného projektilu se známou rychlostí. Dále se jedná o definování možných souvislostí mezi parametry tohoto poškození (kráter poškození, trhliny, hmotnost odpadlého materiálu) a mechanickými parametry daného konstrukčního prvku. Výsledky rázových zkoušek a mechanicko-fyzikální parametry zkoušených materiálů budou sloužit také jako vstupní hodnoty u předmětu Modelování a vyztužování betonových prvků (133YMVB - 30 studentů), kde se studenti budou seznamovat s numerickou simulací experimentu. Informace o chování betonových vzorků zatížených rázem obohatí výuku předmětů Experimentální analýza konstrukcí (133EAK - 40 studentů) a Vysokohodnotné betony (133YVHB - 30 studentů), kde záznamy z porušení vzorků z prostého betonu, drátkobetonu a UHPC poslouží k demonstraci hodnoty lomové energie na chování materiálu.  Některé z výstupů budou sloužit i k rozšíření přednášek předmětu Beton v extrémních podmínkách (133BKEX - 30 studentů).

Technická data vertikální šachty pro rázové zkoušky:

Hloubka pro rázové/pádové zkoušky 40 m

Horizontální profil 8 m2

Možnost shazovat zkušební tělíska o váze až 300 kg 

Průzkum spodní části komína pro rázové zkouškyRázová zkouška - těleso těsně před dopademRázová zkouška - těleso po dopadu

Novinky
Účast na konferenci "Podzemní stavby Praha 2023"
 
05.06.2023 Účast na konferenci "Podzemní stavby Praha 2023"

Ve dnech 29. až 31. května 2023 se v pražském kongresovém hotelu Clarion uskutečnil již 15. ročník mezinárodní konference „Podzemní stavby Praha 2023“.

Další novinky...