Výuka ve štole
Od akademického roku 2007/2008 se v Podzemní laboratoři Josef naplno rozběhla výuka předmětů souvisejících s podzemním stavitelstvím. Výuka je výrazně prakticky orientována. Studenti tak mají jedinečnou možnost vyzkoušet si opravdová měření a opravdové experimenty v reálném prostředí. Štola Josef je také vhodná pro řešení bakalářských a diplomových prací. Výuku pro studenty ČVUT probíhající v Podzemní laboratoři Josef zajišťují tři pracoviště Fakulty stavební ČVUT v Praze: Centrum experimentální geotechniky, Katedra geotechniky a Katedra speciální geodézie.
Z dotačních prostředků MŠMT vznikla v roce 2010 v jedné z rozrážek v oblasti Mokrsko západ studentská laboratoř Meziuniverzitní podzemní laboratoř (MeziLab I). Na projektu společného vysokoškolského pracoviště spolupracovaly Fakulta stavební a Fakulta jaderná a fyzikálně-inženýrská ČVUT Praha, Vysoká škola chemicko-technologická Praha, Masarykova univerzita Brno a Technická univerzita Liberec.
V roce 2014 byla rovněž „na Josefu“ a rovněž z prostředků MŠMT vybudována podzemní laboratoř MeziLab II. Na projektu se podílejí dvě fakulty ČVUT Praha (Fakulta stavební a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská) a Vysoká škola chemicko-technologická Praha.
Pokyny pro studenty
- odjezd zpravidla v 7.30 z Prahy od vrátnice u budovy D (u menzy)
- prostudujte si před odjezdem na webu výňatek z provozního řádu podzemí štoly Josef
- v podzemí je ZIMA (8-10 °C)
- nezapomeňte si s sebou vzít vhodnou obuv (pevnou, uzavřenou) a oblečení (teplé…)