Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

This is CEG Plone Theme

Navigation

Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / "Souboj" 3D skenerů ve štole

"Souboj" 3D skenerů ve štole

V předposledním červnovém týdnu 2023 proběhlo pokusné zaměření části štoly Josef pomocí několika značek a typů 3D laserových skenovacích systémů.

Pokus připravila katedra speciální geodézie Fakulty stavební, jejíž pracovníci předem vybranou část štoly přesně a detailně zaměřili a připravili kontrolní body. Prostředí štoly je pro pokus vhodné kvůli své členitosti a současně absenci některých rušivých vlivů. Na pátek 23. 6. 2023 byli pozváni zástupci několika firem zabývajících se 3D skenováním a prodejem moderních skenovacích systémů, aby svými přístroji provedli zaměření. Měření bylo provedeno opakovaně, celkem třemi statickými skenery, dvěma malými ručními mobilními skenery a dvěma "nositelnými" skenovacími systémy s technologií SLAM. Celkem na místě bylo sedm typů špičkových zařízení od pěti "slavných" značek. Vyhodnocené výsledky budou - co do přesnosti a detailnosti - porovnány se skutečným stavem. Závěry budou publikovány v odborných periodikách. Skenovací SLAM systémy v současnosti zažívají bouřlivý rozvoj a geodetická odborná veřejnost potřebuje vědět, zda a které systémy mohou dosáhnout "survey grade" vlastností.

Novinky
Dismantling experimentu 550 metrů pod povrchem
 
17.05.2024 Dismantling experimentu 550 metrů pod povrchem

CEG bylo vybráno jako dodavatel zakázky zčásti realizované 550 m pod povrchem „Dismantling Interakčního experimentu v PVP Bukov“.

Další novinky...