Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Osobní nástroje

This is CEG Plone Theme

Navigation

Nacházíte se zde: Úvod / Novinky / Jak plynul rok 2023 na Josefu

Jak plynul rok 2023 na Josefu

Dvanáctým rokem provozuje CEG vědecko-technický park URC Josef, který vznikl propojením zrekonstruované bývalé šachetní budovy a podzemní laboratoře ve štole Josef.

Kancelářské prostory a konferenční místnosti v budově URC Josef slouží k pronájmu, experimentální hala a geotechnická laboratoř pak poskytují zázemí pro výzkumnou činnost. V podzemní laboratoři se realizují výzkumné projekty a in situ experimenty, probíhá zde praktická výuka studentů a odborné exkurze.

Provoz tak specifického pracoviště je finančně náročný. Hlavním zdrojem financí jsou pro CEG dotační výzkumné programy. Hledání tematicky vhodných projektů zůstává proto naší prioritou, neboť pouze výzkum realizovaný v podzemí zajistí pracovišti budoucnost.

Rok 2023 byl určitě rokem uskutečnění mnoha exkurzí, kdy odborná veřejnost měla možnost si prohlédnout při hudební a světelné produkci unikátní podzemní prostor „podzemní katedrálu (kavernu)“. Nevšední zážitek z prohlídky – příp. umocněný občerstvením se místními klobásami – může potvrdit např. 40 studentů z univerzity ve Stuttgartu, 60 zaměstnanců firmy Dekonta, zaměstnanci ekonomického oddělení Fakulty stavební a další.

I nadále se vždy v letním období setkávají na Josefu mladí „vědci“ v rámci akce nazvané „Young Generation Meeting“ (YGM), kterou organizuje naše pracoviště spolu se SÚRAO.

A nebyla by to zima, kdybychom nesčítali netopýry „spící“ ve štole. Již třinácté sčítání opět přineslo překvapení: absolutní rekord v počtu přezimujících netopýrů. Napočítáno bylo celkem 121 jedinců sedmi druhů, zcela novým exemplářem byl netopýr duhový. Letošního sčítání se zúčastnili také mladí příznivci této (po hlodavcích) druhé nejpočetnější skupiny našich savců, kteří se řemeslu sčítání teprve učí.

 

 

 

 

 

 

Novinky
Dismantling experimentu 550 metrů pod povrchem
 
17.05.2024 Dismantling experimentu 550 metrů pod povrchem

CEG bylo vybráno jako dodavatel zakázky zčásti realizované 550 m pod povrchem „Dismantling Interakčního experimentu v PVP Bukov“.

Další novinky...